Sportglasögon från Italienska Rudy Project. Nya modellen Magnus är flexibel med möjligheten att byta linser gör att sportbågen passar för väldigt många sporter/aktiviteter.
Sportbågens är tillverkad i flera sammansatta material vilket gör bågen är ultralätt och tålig/slitstark.
45% av bågens material är baserat på det biobaserade råmaterialet RILSAN® som är tillverkat av oljan från ricinbönan som odlas i Gujarat -regionen i Indien. Bönorna krossas för att producera ricinolja som sedan förädlas ytterligare under flera steg för att producera den primära biobaserat råmaterial i polymeren.
Skalmändarna kan devis justeras vilket gör bågen flexibel för en maximal passform och komfort.
Bågen har både ventilationshål i skalmarna och i hela överkanten av bågen. Detta gör att luften optimalt kan cirkulera för att minimera oönskad imma.
Linsen är Rudy Projects nya version kallad impactx2. Den är fotokromatisk vilket innebär att den automatiskt anpassar sig till olika ljusförhållanden genom att öka eller minska ljusinsläppet. Skillnaden mot förra versionen är bland annat att denna lins aktiveras och mörknar upp till 25% snabbare och har en större spännvidd avseende ljusinsläppet. Båda mycket praktisk användbara förbättringar.
Linsen är tillverkad i det okrossbara materialet ImpactX, mycket reptålig, 100% UV-skydd och är optiskt korrigerad utan brytningsfel.
Medföljer väska och putspåse.